top of page

Bilimsel araştırmalarda, özellikle tıp ve sağlık bilimlerinde ve anket çalışmalarını kapsayan sosyal bilim araştırmalarında, istatistiksel veri analizi danışmanlığı popüler bir hizmet dalı olarak gelişiyor. Bu danışmanlık sürecinde istatistik analiz ücretleri de araştırmacılar için merak konusu.

İstatistik analiz ücretleri web sitesine sahip olan bireylerin, freelancer olarak çalışan şahısların ve az sayıdaki kurumsal firmanın ücret politikalarına göre son derece değişkenlik gösteriyor. Genellikle istatistik analizi alanında hizmet veren websiteleri resmi firma statüstünde değil ve istatistik branşında olmayan çalışanların bile bulunduğuna zaman zaman rastlıyoruz.

Proje bazlı sabit fiyatlandırma ile çalışan veya nadir de olsa paket olarak hizmet sunan websiteleri de bulunuyor. Türkiye ölçeğinde bakacak olursak; fiyatlandırmalar 200-300 TL aralığından başlayıp, 2000-3000 TL aralığına kadar uzanabiliyor. Bazı durumlarda istatistik analiz hizmeti fiyatlandırmaları 5000 TL’leri bile aşabiliyor. Bu tamamen hizmet veren kişilerin insiyatifinde olan bir durum. Ortalama bir analiz fiyatı ise 1000-2000 TL aralığında değişebiliyor. Bu fiyatlar, analizlerin türüne göre azalabiliyor.

 

Aracı firmalar çalışmaların başlığına dahi bakmadan fiyat teklifi sunduğuna şahit oluyoruz. Dolayısı ile SPSS analizi yapan yerleri araştırırken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çoğu zaman araştırmalar için yapılması gereken analiz ve raporlama işlemleri aynı miktarda zaman ve emek gerektirmemektedir. Örneğin betimsel analizleri gerçekleştirmek ve sonuçlarını raporlamak daha az zaman ve emek gerektirmektedir. Yapısal eşitlik modeli analizleri, çoklu regresyon, lojistik regresyon, faktör analizleri, düzenleyici ve aracı değişken analizleri gibi kompleks analizler ise daha fazla zaman ve emek gerektirmektedir. Bu analizlerin sonuçlarının tez formatına uygun olarak raporlanması ciddi uzmanlık gerektirmektedir. Biz, firma olarak araştırmacılara doğrudan destek veriyoruz. Her çalışmayı bağımsız olarak değerlendirip harcanacak zaman ve emeğe göre fiyat teklifi sunuyoruz. 

İstatistik analiz ücretlerini belirleyen bazı temel faktörler var. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çalışmada kullanılan analiz adedi

  • İstatistiksel analiz raporunun teslim edilmesi süresi

  • İstatistiksel analiz tekniklerinin zorluk derecesi

  • Analiz sürecini gerçekleştiren kişilerin uzmanlık/yetkinlik düzeyi

bottom of page